Narkomania

Narkomania (uzależnienie od narkotyków) jest chorobą, na którą może zachorować każdy człowiek eksperymentujący ze środkami odurzającymi. Rozwój nałogu jest bardzo porównywalny u wszystkich osób nim dotkniętych. Nieleczona narkomania jest chorobą postępującą i zagraża życiu. Uzależnienie od narkotyków jest chorobą nieuleczalną. Można jednak zahamować jej rozwój.

Uzależnienie od narkotyków jest źródłem wielu innych chorób, problemów emocjonalnych i zaburzeń. Kryterium rozwiązania tych słabości jest zrezygnowanie z zażywania narkotyków. Następnym warunkiem polepszenia się jakości życia człowieka uzależnionego jest psychoterapia.

Objawy uzależnienia od narkotyków

Objawy uzależnienia od narkotyków:

  • Konieczność przyjmowania substancji psychoaktywnych,

  • Zanik kontroli nad braniem narkotyków, niepomyślne próby utrzymania abstynencji,

  • Pojawienie się objawów zespołu abstynencyjnego czyli np.: nerwowość, potliwość, drżenie mięśni, gonitwa myśli, stany lękowe, drżenie rąk, obniżony nastrój, omamy.

  • Skupienie życia na zdobywaniu pieniędzy na środki, odurzaniu się,

  • Przyjmowanie środków odurzających pomimo poważnych skutków, np. pomimo strat w życiu prywatnym, pomimo występowania chorób somatycznych, czy zawodowym,

  • Zwiększenie tolerancji, potrzeba przyjmowania coraz większych dawek narkotyku.

Leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii powinno być rozpoczęte tak szybko jak to możliwe. Popadanie w uzależnienie najczęściej jest stopniowe, zaś szybsze przeciwdziałanie i podjęcie odpowiednich kroków, daje lepsze prognozy, niż rozpoczęcie terapii dopiero w stadium ciężkiego uzależnienia.

Uzależnienie jest chorobą niezawinioną, nikt jej nie wybiera czy nie zamierza stać się narkomanem. Nie ma bezpiecznych narkotyków i ludzi którym nie grozi uzależnienie. Jedyną gwarancją zabezpieczającą przed narkomanią jest niezażywanie narkotyków.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij