Terapia Iwonicz

Drunkoreksja- najgorsza dieta na świecie

Zaburzenia odżywiania dosięga coraz większą liczbę osób młodych i w średnim wieku. Świadomość problemu tworzy wewnętrzny lęk, który  może prowadzić do jednej z najbardziej śmiertelnych chorób cywilizacyjnych. Drunkoreksja to śmiertelne połączenie zaburzenia odżywiania i uzależnienia od alkoholu.

Z badań epidemiologicznych wynika, że od 12 – 50 % osób z zaburzeniami odżywiania cierpi na uzależnienie od alkoholu. Dane statystyczne pokazują jednak także inną istotną korelację, otóż okazuje się, że znacznie większą ilość problemów z alkoholem obserwuje się u osób cierpiących na choroby związane z zaburzeniami odżywiania, przede wszystkim na bulimię, ale także, choć w mniejszym stopniu, na anoreksję.

Drunkoreksja – co to jest?

Pojęcie to zostało po raz pierwszy użyte w 2008 roku i opisuje zespół zaburzeń behawioralnych, w skład którego wchodzą dwie choroby: zaburzenie odżywiania ze spektrum anoreksji lub bulimii oraz uzależnienie od alkoholu. Warto jest zaznaczyć, że nie jest to oficjalny termin diagnostyczny. Wielu terapeutów używa jednak tego sformułowania, aby precyzyjniej określić chorobę, z jaką boryka się pacjent.

Drunkoleksja jest trudna do wykrycia, gdyż cierpiące na tę chorobę osoby dbając o własny wygląd, często maskują wszystkie objawy

Na podstawie prowadzonych badań w oparciu o dane statystyczne specjaliści doszukują się obecnie trzech głównych przyczyn drunkoreksji:

  • sytuacyjnych,
  • indywidualnych
  • biologicznych

Rozwojowi tej choroby sprzyjają niska samoocena, negatywny obraz własnego ciała, ale też tendencja do skupiania się tylko na słabych stronach własnego wyglądu – najlepszym przykładem jest ocena osobowości przez pryzmat masy ciała. Należy także pamiętać, że choroba jest trudna do wykrycia, gdyż cierpiące na tę chorobę osoby dbając o własny wygląd, często maskują wszystkie objawy. Wśród najbliższego otoczenia szukają potwierdzenia, że z ich zdrowiem jest wszystko w porządku.

Jakie konsekwencje niesie ze sobą jednoczesne zaburzenie odżywiania i alkoholizm? W tej chorobie wyniszczany jest powoli cały organizm: poważne zaburzenia pracy serca, refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie trzustki, perforacja żołądka, zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia układu kostnego, niedożywienie.

Nieleczona drunkoreksja prowadzi do śmierci

Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy lub podejrzewasz, że bliska osoba boryka się z takim problemem zadzwoń do nas. Nasz telefon jest czynny 24 na dobę. Jesteśmy po to, aby wspierać Ciebie na każdym kroku. U nas otrzymasz wspaniałą opiekę, wsparcie. Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zawalczyć o życie duchowe i fizyczne!

Image source: Google, copyright-free image under Creative Commons License