Terapia Iwonicz

Internetowy hazard. Jak z tym walczyć?

Uzależnienie od hazardu podobnie jak inne nałogi, obłożone jest szeregiem stereotypów i skojarzeń, które mogą momentami zaciemniać prawdziwy obraz osoby cierpiącej. Ktoś kto godzinami spędza czas przy jednorękim bandycie lub każdą wolną chwilę spędza w kasynie zaniedbując rodzinę a znajomych to standardowy obraz jaki podsuwa nam wyobraźnia, ale nie jest on do końca prawdziwy.

Hazard w internecie uzależnia znacznie bardziej

Dziś, znacznie łatwiej niż kiedyś zostać nałogowym hazardzistą nie wychodząc z domu, w czasach powszechnego dostępu do sieci niezwykle łatwo połknąć hazardowego „bakcyla” przesiadując wieczorem w domu przed komputerem. Internetowy hazard to dziś obok pornografii jedna z najdynamiczniej rosnących branż w sieci. Od czasu rejestracji pierwszego internetowego kasyna w 1996 roku jej wartość sięgała w 2010 roku blisko 30 miliardów dolarów a według niektórych szacunków do 2020 roku kwota ta będzie już dwa razy większa. Przyczyn można się doszukiwać choćby w tym, że branża internetowa nie jest uzależniona od jednej, konkretnej lokalizacji – większość stron nie jest bowiem powiązana z naziemnymi kasynami. Nie podlegają więc regulacjom ustawodawców, nie płacą podatków, nie weryfikują tożsamości graczy.

 

Ryzyko związane z internetowym hazardem

W sieci istnieje ogromna ilość internetowych kasyn i stron bukmacherskich, część z nich korzysta z licencji państw weryfikujących ich wiarygodność i rzetelność, istnieje jednak znaczny odsetek kasyn, które przyciągając graczy wysokimi nagrodami i premiami nie podlegają jakiemukolwiek ustawodawcy i potrafią „zniknąć” razem z pieniędzmi graczy. Ponadto, internetowe kasyna oferując darmową grę przyciągają nastolatków, którzy zachęceni sukcesami podczas nieodpłatnej rozgrywki decydują się w końcu na grę za pieniądze. Według Międzynarodowego Centrum na rzecz Problemów Młodzieży z Hazardem blisko 4% nastolatków przejawia problemy z hazardem, znacznie częściej problem ten dotyka także młodych mężczyzn niż kobiet.

Internetowy hazard może znacznie szybciej uzależnić niż ten w kasynach.

 

Nałogowym hazardzistą nie stajemy się z dnia na dzień, nałóg rodzi się latami i nawet nie wiemy kiedy tracimy kontrolę nad własnym życiem. Jeśli wiąże się to z grą w sieci, to dodatkowo dochodzi czynnik anonimowości i znacznie utrudnionego rozpoznania uzależnienia przez rodzinę i znajomych. Punkty bukmacherskie czy kasyna by zagrać, wymagały także fizycznej obecności, w przypadku internetowych miejsc gry ten problem nie istnieje, a uzależnienie może się potęgować w chwilach słabości i stresu, gdy chcąc rozładować napięcie zaglądamy na stronę internetowego kasyna.

Ponadto, internetowe serwisy same utrudniają odejście od gry w sieci – mimowolnie nawet przyciągają uzależnionych wysyłając im przypomnienia w newsletterach,  oferując darmowe środki, bonusy i możliwość gry bez straty pieniędzy, aby więc odciąć się od internetowego hazardu niezbędne staje się wypisanie ze wszystkich możliwych subskrypcji, blokada kont a nawet czasowe zrezygnowanie z korzystania z internetu. Rozwiązaniem bywają także specjalne aplikacje, takie jak Gamblock czy Betfilter.

TEST: Czy jesteś nałogowym hazardzistą?

Jeśli uważasz, że Ty, lub ktoś z Twoich bliskich jest nałogowym hazardzistą, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania, jeśli na przynajmniej trzy z nich odpowiesz „TAK”, może być to sygnał, że straciłeś kontrolę nad graniem. W takiej sytuacji, warto skonsultować się ze specjalistą.

 

1. Czy musisz częściej i więcej grać w gry hazardowe, niż wcześniej postanowiłeś?

2. Czy wydajesz coraz więcej pieniędzy i poświęcasz coraz więcej czasu na gry hazardowe?

3. Czy choć raz próbowałęś przestać angażować się w gry hazardowe i nie udało Ci się wytrwać w tym postanowieniu?

4. Czy w gry losowe grasz najczęściej wtedy, gdy się nudzisz, gdy jest Ci smutno lub gdy jesteś zestresowany?

5. Czy myśląc o grach hazardowych, odczuwasz podekscytowanie (przyspieszenie akcji serca, potliwość dłoni)?

6. Czy sposób, w jaki grasz, przyprawia Cię o troski i cierpienia?

7. Czy często myślisz o możliwych wygranych i sposobach, jak je uzyskać?

8. Czy często odczuwasz nieodpartą chęć zagrania w gry hazardowe?

9. Czy z powodu gier hazardowych zaniedbujesz obowiązki (np. zawodowe, rodzinne) lub zainteresowania?

10. Czy czujesz się niespokojny, pobudzony lub odczuwasz nieprzyjemne objawy somatyczne gdy nie możesz zagrać w gry hazardowe?

11. Czy kiedykolwiek próbowałeś ukryć swoje zamiłowanie do gier hazardowych?

 

Powyższy test jest tłumaczeniem testów stosowanych przez specjalistów pracujących w ośrodkach terapeutycznych w całej Europie.