Istnieje coś takiego jak “Uzależnienie bez substancji”, a jednym z nich jest seksoholizm. Chociaż seks kojarzy nam się z czymś przyjemnym, z bliskością i miłością, to są osoby, u których dochodzi do poważnych zaburzeń hierarchii wartości, dla których zaspokojenie seksualne staje się jedynym celem w życiu. Seksoholizm charakteryzuje się przede wszystkim stałym i wewnętrznym przymusem realizacji czynności o charakterze erotycznym lub seksualnym. Miejsce, czas, osoba czy rzecz nie mają znaczenia. Może to być:

  • uwodzenie,
  • fantazjowanie,
  • kontakty fizyczne,
  • cyberseks,
  • oglądanie pornografii
  • wiele innych zachowań,

Seksoholik czuje chęć kontaktu seksualnego, całe swoje życie zaczyna budować wokół tej potrzeby. Niekoniecznie wymaga to udziału drugiej osoby,  równie dobrze może to być przemożna chęć onanizowania się. Uzależnionemu od seksu wydaje się, że może kontrolować czas i miejsce tych zachowań, jednak z upływem czasu staje się to dla niego coraz trudniejsze a nawet niemożliwe. Potrzeba zaspokojenia głodu staje się najważniejsza. Pojawiają się problemy w relacjach partnerskich. Ważna jest sama czynność, która pozwala na rozładowanie napięcia wywołanego uczuciem dyskomfortu, rozdrażnienia czy nawet agresji, które rodzą się gdy realizacja tych zachowań jest utrudniona lub niemożliwa. Z czasem może nastąpić niekontrolowanie czynności na tle erotycznym  i seksualnym.

 

Kto może się uzależnić od seksu?

Na uzależnienie od seksu bardziej narażone są osoby, które mają problem w zbudowaniu stałego, opartego na emocjach związku. Często może im w tym przeszkadzać własna nieśmiałość i niskie poczucie wartości, ale także brak odpowiednich, pozytywnych wzorców. W efekcie takie osoby mogą zasłaniać własną nieśmiałość czymś pozornie odwrotnym – podbojami miłosnymi, które traktowane instrumentalnie, stają się pierwszym krokiem do nałogu.

 

Seksoholizm – główne objawy

Jeśli dana osoba czuje, że może być uzależniona od seksu, powinna zwrócić uwagę na dwa kluczowe objawy:

 

  • Pierwszy z nich to poczucie przymusu. Osoba dotknięta seksoholizmem zaniedbuje swoje dotychczasowe obowiązki, ponieważ wszystko dostosowane jest do nałogu, do potrzeby zaspokojenia seksualnego. Konsekwencją tego są problemy w relacjach partnerskich.

 

  • Drugi objaw jest już bardzo poważny i trudny do zignorowania. Osoba uzależniona „zmuszona“ jest niejako doświadczać coraz silniejszych doznań, łaknie przyjemności erotycznych, ale jednocześnie odczuwa z nich coraz mniejszą przyjemność, nudzi się, potrzebuje kolejnych stymulantów. Seks staje się czymś instrumentalnym, mechanicznym.

 

Jak leczyć uzależnienie od seksu?

Nie jest to niestety proste. Zdiagnozowanie problemów z seksoholizmem jest trudne, opierać się powinno przede wszystkim na szczerych rozmowach z terapeutą, który ustali terapię indywidualnie do potrzeb pacjenta. Nie oznacza to także całkowitej rezygnacji z życia seksualnego, choć tacy pacjenci też nam się zdarzali.