Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że problem alkoholizmu to przede wszystkim sprawa mężczyzn. Widać to zresztą po statystykach, gdzie panowie wyraźnie piją więcej i do tego częściej mają z powodu tego nadużywania problemy. Czy to jednak oznacza, że alkoholizm u kobiet nie występuje?

Niestety, zjawisko to u pań również się pojawia i co gorsza, w ostatnich latach zaobserwować możemy bardzo niepokojący trend: przybywa nadmiernie pijących kobiet i jeśli ta tendencja się utrzyma, to płeć piękna “dogoni” w tej smutnej rywalizacji mężczyzn.

Jak alarmuje Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych już teraz co dziesiąta kobieta w wieku 18-29 lat wypija rocznie 7,5 l czystego alkoholu, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, psychologicznymi i społecznymi.

Kobieta i alkohol nie są dobrym połączeniem

Kobieta, która sięga po alkohol znacznie częściej niż pozwala na to jej zdrowie oraz uwarunkowania biologiczne, naraża się na takie zagrożenia jak:

  • wypadki,
  • urazy,
  • przemoc fizyczną,
  • gwałty i nadużycia seksualne (w tym także zakażenia i niechciana ciąża),
  • poważne narażenie swojego zdrowia (zaburzenia cyklu miesiączkowego, wypłukiwanie wapnia i osteoporoza, zaburzenia w produkcji witaminy D, depresje i stany lękowe)

Niestety, kobiety znacznie gorzej reagują na alkohol, łatwiej się uzależniają i szybciej niszczą sobie zdrowie. Proporcje wyglądają następująco: dla zdrowia kobiety niebezpiecznym staje się moment gdy wypija ona dziennie więcej niż  odpowiednik tzw. dwóch standardowych porcji alkoholu – to znaczy 1,5l piwa lub 200 mln wina lub 60 ml wódki. Czy to dużo? Niech Państwo sami się zastanowią, najważniejszą w tej kwestii informacją niech będzie fakt, że mężczyznom potrzeba około trzy razy więcej alkoholu w tych samych dziennych dawkach by ich zdrowie ucierpiało tak samo jak u kobiet.

 

Kobieta gorzej reaguje na alkohol

Alkohol rozluźnia i poprawia humor, ale nie wolno zapominać, że jest to substancja toksyczna i jego nadużywanie zatruwa nasze ciała. Zestawienie kobieta i alkohol jest bardzo niebezpieczne – kobiece organizmy nie posiadają bowiem tak silnych barier ochronnych jak u mężczyzn. Średnio mają one mniejszą masę ciała, ale nawet gdyby usiadły obok siebie osoby przeciwnych płci o tej samej wadze to finalnie w organizmie kobiety znajdzie się nawet o 40% więcej alkoholu! Powód? Mniejsza ilość płynów.  Ciało kobiety zawiera ok 50-55% wody, u mężczyzny jest jej nawet o 10% więcej, to sprawia, że całość alkoholu rozpuści się w mniejszej ilości płynów – jego stężenie będzie zatem wyższe.

Na niekorzyść Pań działają także hormony i enzymy, z jednej strony estrogeny sprawiają, że alkohol wchłania się do krwi znacznie łatwiej, z drugiej zaś mniejsza ilość enzymów trawiących alkohol w żołądku sprawia, że więcej toksyn trafia do wątroby, która ulega zniszczeniu szybciej niż u mężczyzn.

Niestety, mając znacznie słabszą biologiczną ochronę przed alkoholem, kobiety będą zawsze największymi ofiarami ich nadużywania. Upiją się szybciej, ich zdolności reagowania będą znacznie gorsza niż u mężczyzn, łatwiej się też uzależnią a konsekwencje dnia następnego będą znacznie bardziej bolesne.