Z raportu opublikowanego w 2016 roku przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii wynika, że co czwarty mieszkaniec Unii Europejskiej w wieku 15-64 sięgnął po konopie indyjskie przynajmniej raz w życiu. W Polsce odsetek osób, dla których marihuana nie jest czymś obcym, wynosi 16,2 %.

W mediach coraz częściej pojawiają się głosy i debata na temat legalizacji lub depenalizacji marihuany. Czy takie działania dobrze wpłyną na ogół społeczeństwa? Jakie są konsekwencje nadużywania “zioła”.

Konopia Indyjska obecnie stanowi przedmiot wielu debat, jej właściwości lecznicze szeroko opisywane mają zachęcić przeciwników do zmiany zdania. Jak pokazują badania pozytywny efekt tzw. marihuany leczniczej, był odnotowany zwłaszcza w przypadku padaczki lekoodpornej czy niektórych chorób nowotoworych.

Czy zatem zażywanie marihuany powinno być bezwzględnie zabronione? Czy rodzice nastolatków narażonych w szczególności na wszelkie substancje odurzające powinny się martwić?

 

Jak działa marihuana?

Marihuana wpływa na organizm za pośrednictwem receptorów kannabinoidowych zlokalizowanych w układzie endokannabinoidowym, który odpowiada za wiele fizjologicznych procesów między innymi:

 

  • regulacji gospodarki energetycznej,
  • regulacji powiązań neurohormonalnych,
  • aktywność motoryczną,
  • nastrój, motywację, głód i sytość,
  • użytkowanie energii
  • kontroli metabolizmu lipidów.

Konopie indyjskie zawierają substancje aktywne, w tym przede wszystkim THC (Tetrahydrokannabinol), które wpływają na organizm w różny sposób. Wykazują działanie przeciwzapalne, redukują mdłości czy spastyczności mięśni, stymulują wzrost kości.

 

Negatywny wpływ marihuany na ludzki mózg

W ludzkim mózgu istnieją tzw. receptory kannabinoidowe, których największa ilość występuje w korze nowej, hipokampie, ciele migdałowatym, podwzgórzu, jądrach podstawy i móżdżku. To właśnie na te części marihuana ma największy wpływ. Badania przeprowadzone przez dr Janny Cousijn z Universiteit van Amsterdam oraz jej współpracowników, pokazały że u młodzieży i dorosłych długotrwale zażywających marihuanę, objętość kory przedczołowej hipokampa i ciała migdałowatego jest zmniejszona, a niektórych obszarów móżdżku zwiększona. Zmiany spowodowane długofalowym zażywaniem wpływały na pogorszenie wykonywanych zadań, zaangażowanie pamięci, uwagi czy koordynacji wzrokowo-ruchowej. Co więcej w trakcie badań zaobserwowano u badanych zaburzenia zdolności poznawczych, a także pogorszenie zdolności uczenia się, podejmowania decyzji elastyczności myślenia, uwagi i koncentracji.

 

Marihuana z nieznanego źródła do poważne zagrożenie!

Konopie indyjskie i zawarte w nich THC nie są obojętne zarówno dla naszych organizmów jak i mózgów, mało się jednak mówi o jeszcze jednym zagrożeniu związanym z tą używką, mianowicie kwestii domieszek i pochodzenia “zioła”. W sytuacji gdy tak jak obecnie w Polsce dostęp do marihuany jest utrudniony na rynku często sprzedawane są konopie nieznanego pochodzenia “wzbogacone” dodatkowymi domieszkami – sprawiają one, że “odlot” jest jeszcze większy, ale też znacznie bardziej uzależniają, dodatkowo często trując organizmy palących.