Nomofobia czyli „bez telefonu komórkowego” 

Nomofobia jest uzależnieniem od telefonów i technologii. Objawia się silnym strachem przed utratą dostępu do smartfona i brakiem możliwości skorzystania z kontaktu online. Jest to choroba cywilizacyjna, która powstała na drodze rozwoju technologii.

Objawy podobne jak u alkoholików czy narkomanów. 

Użytkownik doświadcza silnych emocji podczas gdy na ekranie telefonu widzi wiadomość. Słyszy sygnał powiadomienia o aktywności w social mediach. Pojawia się chęć zaspokojenia swojej ciekawości. Świat wirtualny pochłania go bez reszty. Z telefonem nie potrafi się rozstać nawet na chwilę. Powiadomienia przychodzą często w czasie pracy co ma przełożenie na koncentracją i efektywność jej wykonywania. Z czasem dochodzi do problemów zawodowych. Szczególne zagrożenie stanowią osoby uzależnione, które korzystają z smartfona w czasie jazdy samochodem.

 W czasie odbierania powiadomień z smartfonów mózg wydziela dopaminę czyli hormon szczęścia odpowiedzialny za dobre samopoczucie i pozytywna energia. Poziom dopaminy wzrasta podobnie jak przy zażywaniu narkotyków, picia alkoholu,palenia papierosów. Uzależniony przeżywa chwilowy stan euforii.

 

 Objawy odstawienia smartfona fizyczne i psychiczne: 

-atak paniki, 

-duszności,

-pocenie się skóry,

-zawroty głowy, 

-podwyższone tętno, 

-skoki ciśnienia,

-uczucie napięcia,

-nudności. 

 

Jak można pomóc osobie, która wpadła w uzależnienie od telefonu?

 Osoby, które nie radzą sobie z problemem powinny szukać pomocy. Skorzystać z konsultacji specjalistycznej bądź poddać się terapii. Odzyskując kontrolę, wolność i spokój ducha.