Kilka słów o ośrodku

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ

Nasz ośrodek to centrum terapii dla osób, borykających się z nałogami, pracujemy w oparciu o autorskie programy leczenia oparte na wieloletnim doświadczeniu terapeutycznym, dlatego rozumiemy, jak ważna w tym przypadku jest pomoc drugiej osoby. Specjalizujemy się w terapiach uzależnień od:

 • alkoholu,
 • narkotyków i dopalaczy,
 • hazardu,
 • komputera i internetu,
 • leków,
 • zakupoholizmu.

Na podstawie wstępnej diagnozy, wspólnie z pacjentem ustalamy szczegółowy plan terapii. W zależności od problematyki i złożoności uzależnienia, prowadzimy terapię trwającą 2,4 lub 6 tygodni – terapia pogłębiona. Naszym celem jest Twój sukces.

 

Gwarancja dyskrecji, anonimowości, komfortu oraz wyjątkowa serdeczna atmosfera. Po wielu latach pracy w walce z nałogiem uświadamiamy sobie, jak duże znaczenie ma odpowiednie otoczenie. Potrafimy skutecznie wyleczyć alkoholizm, narkomanię oraz pomóc tym, którzy chcą przestać uprawiać hazard lub w nałogowy sposób korzystać z komputera i internetu. Terapeuci pracujący w naszym ośrodku leczenia uzależnień do każdego pacjenta podchodzą w indywidualny sposób. Odpowiednio dobieramy metody, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że każda osoba, borykająca się z nałogiem jest inna.

Misja i wizja

Pomysł aby w 3 gwiazdkowym hotelu powstał ośrodek terapii uzależnień zrodził się w naszych głowach kilka lat temu. Stworzyliśmy miejsce, gdzie osoby uzależnione czują się bezpiecznie i anonimowo a zarazem traktowane są jak goście hotelowi, gdzie mogą w komfortowych warunkach skupić się na sobie i problemach z którymi przyjechały.

Naszą misją jest niesienie pomocy osobom, którym alkohol oraz inne uzależnienia każdego dnia kradną szczęście oraz sens życia. Pomagamy wydostać się z zamkniętego kręgu samotności, bezsilności i strachu, które sprawiają, że każda próba walki z nałogiem kończy się na niedotrzymanych obietnicach.

Przeprowadzamy konsultacje psychologiczne indywidualne oraz grupowe zajęcia terapeutyczne. Kompleksowość pomocy odróżnia nas od innych, wybiórczo działających ośrodków odwykowych. Dodatkowo zapewniamy pełną dyskrecję i anonimowość, pacjenci przyjmowani są bez skierowania. Jedynym warunkiem przyjęcia jest chęć zmiany własnego życia na lepsze.

Wizyta na naszej stronie może być pierwszym krokiem do uwolnienia się z nałogu. Najważniejsza jest decyzja o rozpoczęciu terapii, która zależy od Ciebie. Nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień pomaga skutecznie zwalczyć nałóg. Dajemy szansę każdemu, kto porzucił już nadzieję na powrót do zwyczajnego, normalnego życia.

O OŚRODKU

Ośrodek położony jest w Iwoniczu Zdroju na obrzeżu Parku Zdrojowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Uzdrowiskowego. Jest to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk z ponad 440 letnią tradycją. Słynie z unikalnego, leczniczego mikroklimatu oraz czystego środowiska naturalnego. Największe bogactwo okolicy stanowią lecznicze wody mineralne, które służą do inhalacji, kuracji pitnych i kąpielowych oraz do produkcji soli leczniczej i kosmetyków. Ośrodek położony jest w wąskiej dolinie Beskidu Niskiego otoczonej lasami, gdzie możesz cieszyć się pięknem przyrody. Znajdziesz tutaj komfort, ciszę, spokój oraz serdeczną atmosferę, które są niezbędne aby pochylić się nad sobą oraz odnaleźć własną ścieżkę do bycia wolnym od nałogów, odbierających godność osobistą, więzi rodzinne, pracę i chęć do życia.

Posiadamy 22 komfortowo wyposażone pokoje i apartamenty, w każdym z nich znajduje się indywidualnie regulowana klimatyzacja, łazienka, telefon stacjonarny, część pokoi posiada balkon. Na terenie całego budynku dostępny jest bezprzewodowy Internet. Do dyspozycji naszych podopiecznych mamy oczyszczającą, podnoszącą wydajność organizmu i redukującą napięcie suchą saunę oraz solarium.

Oferujemy kompleksowe wyżywienie, gdzie serwowane są potrawy regionalne oraz kuchnia autorska w restauracji hotelowej z pięknym widokiem na panoramę Iwonicza Zdroju.

Pacjenci w ramach pobytu otrzymują:
 • komfortowe warunki pobytu w ośrodku położonym na obrzeżu Parku Zdrojowego w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Uzdrowiskowego,
 • pokoje jedno i dwuosobowe,
 • pełne wyżywienie – śniadania, obiady,  kolacje oraz przekąski, słodycze, owoce, wodę i gorące napoje,
 • telewizję w każdym pokoju oraz WiFi,
 • ośrodek wyposażony jest także w żelazko, deska do prasowania, pralkę, ręczniki
 • anonimowość, poczucie bezpieczeństwa,
 • opiekę terapeutyczną prowadzoną wyłącznie przez wyspecjalizowanych terapeutów
 • osobisty plan terapii,
 • konsultacje z psychiatrą w razie potrzeby,
 • możliwość terapii grupowej oraz indywidualnej,
 • wsparcie i konsultacje dla pacjentów po opuszczeniu ośrodka,
 • zajęcia grupowe zadaniowe i psychoedukacyjne,
 • treningi asertywnych zachowań abstynenckich,
 • treningi relaksacyjne obniżające napięcie,
 • podstawowe badania lekarskie oraz zwolnienie L4,
 • sucha sauna oraz solarium na terenie ośrodka,
 • karnet rekreacyjny – basen, siłownia w pobliskim Sanatorium,
 • nordic walking, spacery oraz możliwość uczestniczenia w weekendowych wycieczkach górskich,
 • ogród na terenie posesji,
 • ogrodzony parking z zamykaną na noc bramą.
22 luty 2021

Nauczyli mnie jakich narzędzi potrzebuje żeby żyć na trzeźwo. Poznali mnie od nowa i pomogli mi docenić swoje życie i że ma ono sens. Interesujące były dla mnie zajęcia z mechanizmów, nawroty, dysfunkcję rodziny i funkcje, temat o agresji i asertywności. Najmniej zadowolona byłam gdy było nudno. Wspaniali pracownicy, smaczne jedzenie i domowa atmosfera. Polecam.

Patrycja
18 luty 2021

Podczas pobytu na terapii poznałem swoją chorobę i otrzymałem wiedzę na jej temat dzięki temu jestem w stanie żyć na trzeźwo. Najbardziej interesującym elementem terapii był proces trzeźwienia. W ośrodku panuje przyjemna atmosfera, jest czas na to by móc popracować nad sobą z ludźmi, którzy mają bardzo dużą wiedzę. Polecam!

Paweł
19.10.2020

Mąż miał poważne problemy z hazardem, obawialam sie ze jak tak dalej pojdzie to stracimy nasza firme, nasz dom! W porę zajęliśmy się tym problemem. Pozdrowienia dla całego zespołu.

Dorotka
17 sierpień 2020

Pierwsze pół roku 2020 to było piekło, które w pewnym stopniu sam sobie zgotowałem. W izolacji, przy komputerze uzależnienie od hazardu, które było tylko grą i rozrywką urosło do poziomu, jakiego już nie mogłem kontrolować. Żona znalazła Terapię Iwonicz i postawiła ultimatum - albo hazard albo ona. Pojechałem, i w końcu to do mnie dotarło. Będzie dobrze, musi być!

Janusz
01 czerwiec 2020

Przetrwałem izolację! Sam ze swoimi myślami, nałogami, a jednak przetrwałem!

Jan
08 styczeń 2020

Podziękowania dla Oli i Sławka za ogromne wsparcie! Kochani, radzenie sobie z nałogiem to trudna sprawa, im szybciej zadziałacie tym lepiej dla was!

Nadzieja
02 listopad 2019

Bardzo pomocna placówka. Od pierwszego kontaktu… to jest od telefonu i rozmowy z Panią Edytą, która przekonała mnie by wysłać syna na leczenie. Syn pojechał do Iwonicza po długich namowach – niełatwo przekonać własne dziecko do pójścia na leczenie… na wyjście z nałogu… To dzięki ciężkiej pracy i trzem tygodniem spędzonym w ośrodku przyniosło rezultaty. Mija kolejny miesiąc a moje dziecko jest zdrowe, mieszka z nami i jesteśmy świadomi, że to dopiero początek długiej drogi, zerwania z dotychczasowymi nawykami, kolegami, poszukiwanie zainteresowań. Ale damy radę, powodzenia dla wszystkich, którzy chcą wyprowadzić swoich bliskich na prostą!

Agnes
10 lipiec 2019

Wysoki standard i możliwość oderwania się od bieżących spraw, świetne zajęcia z doradcami, którzy znają się na swojej pracy.

Zibi
14 marzec 2019

Wy wiecie za co! Daję bez kozery 11/10 i moją wdzięczność na zawsze. Robię co w mojej mocy by nie wrócić tam, gdzie byłem a wszystkich pracowników z Iwonicza pozdrawiam najserdeczniej jak tylko mogę. Do sceptyków: to nie jest tak, że przyjedziecie, podłączą Was do magicznego urządzenia i jak za pociągnięciem magicznej różdżki wyjdziecie w magiczny sposób z nałogu. Taka magia nie działa. Działa natomiast ciężka praca każdego dnia, umiejętność mówienia “nie” i odwaga by skończyć z tym, co nas niszczyło. Doceniam ciężką pracę jaką wykonali pracownicy ośrodka by postawić mnie na nogi i wiem, że jestem tylko człowiekiem, który sam wszystkiego nie da rady zrobić. Teraz to pojmuję i każdego kto myśli, że się nie da, bo już próbował, zachęcam by spojrzał w lustro i sam przed sobą odpowiedział na pytanie – czy na pewno zrobiłem wszystko co się dało? Jestem pewien, że nie wszystko. 3 miesiące bez % i życie idzie do przodu.

XXX
22 listopad 2018

To niesamowite, że tyle czasu mija a ja wciąż bez %%% za to z coraz bardziej poukładanym życie. Dziękuję!

kasia
Najstarsze miasto uzdrowiskowe

WYJĄTKOWE WALORY TURYSTYCZNE

Główną atrakcją turystyczną Iwonicza-Zdroju jest centrum uzdrowiskowe, tworzące zabytkowy zespół przestrzenno architektoniczny o wyjątkowo dużej wartości zabytkowej. Architektura centrum iwonickiego uzdrowiska, stanowi jedyny w swoim rodzaju przykład zwartego zespołu drewnianej zabudowy uzdrowiskowej w Polsce, pochodzącej z połowy XIX wieku. Jest ona swoistą syntezą rozpowszechnionego wówczas w całej Europie stylu szwajcarskiego w późno klasycystycznym nurtem rodzinnej architektury polskiej. Piękno architektury Iwonicza – Zdroju wzbudza podziw zarówno wśród znawców, jak też odwiedzających uzdrowisko.

ZABYTKOWY ZESPÓŁ PRZESTRZENNO – ARCHITEKTONICZNY

Stary Pałac – budynek zbudowany w 1838 roku przez właścicieli Iwonicza Amelię i Karola Załuskich. Pełnił on rolę pałacu letniego. Znajduje się w centrum Iwonicza-Zdroju, przy deptaku i parku zdrojowym. Obecnie mieści się tu Dyrekcja Uzdrowiska Iwonicz S.A.

 

Dom Zdrojowy – drewniany budynek z 1860 roku, bryłą przypominający XVIII wieczny pałac z podcieniami w stylu mauretańskim. W pięknej sali balowej obecnie mieści się Kino Wczasowicz, restauracja Zdrojowa oraz Centrum Informacji Turystycznej.

 

Bazar – drewniany budynek z lat 1876-1880 z charakterystyczna wieżą zegarową, wyremontowaną w 2009 roku. Wnętrze wieży bazarowej stało się galerią wystawienniczą, w której obecnie są prezentowane stare pocztówki i zdjęcia.

 

Stare Łazienki – budynek murowany z lat 1870 – 1875, wg projektu Feliksa Księżarskiego. Zlokalizowany w centrum uzdrowiska, przy deptaku. Obecnie mieszczą się tu gabinety lekarskie oraz sanatorium.

 

Pijalnia Wód Mineralnych (dawniej Łazienki Borowinowe) – pierwotnie budynek drewniany, przebudowany w 1922 roku jako murowany z krytym deptakiem. Wnętrze Pijalni z 1998 roku wg projektu Wrzesława Żuławskiego.

Obiekt położony w centrum uzdrowiska z wnętrzem stylizowanym na oranżerię, z bogatą listwową dekoracją geometryczną nawiązującą do elementów klasycyzmu w wydaniu ogrodowym. Znajduje się tam sklep firmowy produktów leczniczych i kosmetycznych „Iwoniczanka” oraz galeria sztuki.

Iwonickie wody lecznicze należą do wód typu chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych, jodkowych, termalnych z zawartością wolnego dwutlenku węgla. Wody mają bezpośredni wpływ przeciwzapalny i osłaniający na śluzówkę układu pokarmowego – Elin 7, Karol 2, Klimkówka 27, Iwonicz II, drogi moczowe – Karol 2, Iza 19, drogi oddechowe – Iza 19.

 

Krakowiak – willa pierwotnie drewniana, w stylu szwajcarskim, z przeszkloną werandą z 1860 roku. Odbudowana w 2007 r. po pożarze, obecnie mieści się tu restauracja oraz gminna biblioteka.

 

Biały Orzeł – drewniany budynek wzniesiony w 1912 roku w stylu secesji szwajcarskiej, z balkonami i facjatkami w fasadzie głównej oraz płaskorzeźbą orła białego nad centralnym balkonem. Obecnie sanatorium.

Belweder – niegdyś letnia rezydencja Załuskich. Po wojnie budynek ten przez ponad 50 lat był siedzibą szkoły średniej w Iwoniczu – Zdroju.

 

Plac Dietla – z XIX wiecznym wodotryskiem na środku i niedużym wzniesieniem z wychodnymi skałkami piaskowca od zachodu, na którym usytuowana jest altana koncertowa. Plac jest miejscem promenady, koncertów i spotkań towarzyskich.

 

Bełkotka – źródło znajdujące się w czworobocznym ocembrowaniu, z którego ulatnia się gaz ziemny, wywołując bełkot wody. Uważana w minionych latach za najcenniejsze źródło lecznicze. Opisywana była jako curiosum przez lekarzy krajowych i zagranicznych, sławiona przez poetów.

 

Stary Kościół (Kaplica Zdrojowa) z 1895 r. – świątynia stanowi unikalny przykład drewnianego kościoła zdrojowego o cechach neogotyckich. Ołtarz główny z rzeźbą Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych. Boczne ołtarze pochodzą z wcześniejszej kaplicy stojącej w miejscu upamiętnionym obeliskiem stojącym nad Iwonickim Potokiem.

 

Exclesior – szpital uzdrowiskowy na zboczach Góry Przedziwnej , wybudowany w latach 30-tych XX wieku w stylu modernistycznym.

 

INNE ATRAKCJE IWONICZA ZDROJU

Basen kąpielowy – kąpielisko znajduje się przy Alei Leśnej w Iwoniczu-Zdroju. Oddane do użytku 1 lipca 2019 roku, został wybudowany z unijnym wsparciem. Z kąpieliska cieszą się kuracjusze, turyści i mieszkańcy Iwonicza-Zdroju. Basen posiada kształt dwóch połączonych ze sobą prostokątów dzielących basen na część głębszą przeznaczoną dla osób dorosłych, młodzieży i starszych dzieci oraz część płytką przeznaczoną dla najmłodszych.

Dodatkowym uzupełnieniem funkcji rekreacyjnej jest grzybek wodny zlokalizowany w części płytszej basenu oraz zjeżdżalnia wodna Anakonda w części głębszej. Na terenie basenu zlokalizowany jest budynek basenowy gdzie w części dolnej znajdują się WC, prysznice, przebieralnia i szatnie, natomiast w część górnej zlokalizowana jest mała gastronomia.

Do dyspozycji gości jest również altana z drewna struganego, poidełko wody mineralnej przy budynku basenowym oraz plac zabaw – statek piracki dla najmłodszych dzieci. Na terenie basenu rozpoczyna swój bieg ścieżka edukacyjna która biegnie w kierunku źródła Bełkotka opisująca historię, kulturę i przyrodę Iwonicza-Zdroju. Na terenie kąpieliska działa także. kawiarnia Zaczątek.

 

Tężnie solankowe – W ciągu pieszym prowadzącym do źródła Bełkotka na rozwidleniu Alei Naftowej i Alei Wincentego Pola w Iwoniczu-Zdroju zostały zlokalizowane cztery drewniane wolnostojące tężnie solankowe wypełnione tarniną wierzbową.

Tężnie solankowe mają bardzo długą historię. Początkowo służyły do zwiększania gęstości solanki i produkcji soli kuchennej. Z czasem, w miarę rozwoju innych technologii jej wytwarzania, tężnie zaczęły pełnić przede wszystkim rolę leczniczą, zwłaszcza po odkryciu, że wokół nich tworzy się specyficzny mikroklimat przesycony cennymi mikroelementami.

Tężnia jest to urządzenie lecznictwa uzdrowiskowego służące do wytwarzania wokół niej aerozolu leczniczego, powstającego na skutek obciekania wody leczniczej przez konstrukcję z drewna i gałązek (zazwyczaj tarniny) oraz jej parowania na skutek działania wiatru i temperatury.

W iwonickiej tężni zastosowano, dzięki uprzejmości Uzdrowiska Iwonicz S.A, mineralną wodę leczniczą „Elin 7”, której właściwości medyczne potwierdzone są świadectwem, wydanym w trybie ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym.

Mikroklimat powstały wokół tężni, dzięki zawartości w aerozolu wodorowęglanów, chlorków, sodu oraz jodków, sprzyja profilaktyce i leczeniu nieżytu górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii i ogólnego wyczerpania. Walory lecznicze mikroklimatu wokół tężni porównywane są z korzyściami, jakie daje spacer nad brzegiem morza, zaś solanka zawiera nawet mniej zanieczyszczeń niż woda morska. Proces tzw. tężenia jest jednak uzależniony od pogody. Najintensywniejsze parowanie solanki następuje w czasie słonecznego i wietrznego dnia, najmniejsze obserwuje się, gdy pada deszcz. Nocą zanika niemal zupełnie.

 

Zalety tężni solankowych

Korzystanie z tężni jest szczególnie wskazane dla mieszkańców dużych aglomeracji miejskich, osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze, palaczy.

Zalety tężni solankowej docenią osoby, które cierpią na niedobór mikroelementów, a także mają osłabiony układ odpornościowy. Inhalacje zalecane są również chorym z nawracającymi lub przewlekłymi schorzeniami dróg oddechowych, np. nieżytem nosa lub krtani czy stanem zapalnym zatok przynosowych. Solny mikroklimat ułatwia usuwanie wydzieliny w przypadku zapalenia oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy astmy oskrzelowej. Specyficzny mikroklimat wykorzystywany jest również w profilaktyce nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej czy w przypadku ogólnego wyczerpania.

Najlepszy efekt leczniczy osiąga się, przebywając w odległości nie mniejszej niż 1 m od tężni, zaś zalecany czas trwania inhalacji wynosi około 30 min. Taką kurację warto uzupełnić szybkim marszem lub spacerem z kijkami do nordic walking. Wycieczka traktatem spacerowym, wzdłuż Doliny Bełkotki z odpoczynkiem przy tężniach będzie dla mieszkańców, kuracjuszy i gości prawdziwą radością tak dla ciała jak i dla ducha.

 

BAZA REKREACYJNA IWONICZA ZDROJU
 • Pływalnie w Iwoniczu-Zdroju
 • Basen kryty Centrum Lecznictwa Uzdrowiskowego
 • Basen kryty Ziemowit
 • Basen kryty Sanvit
 • Basen kryty Krus
 • Świetlica młodzieżowa
 • Stadnina koni

 

SPACEROWE SZLAKI GÓRSKIE

Na górę „Cergowa” (9 km szlak czerwony) – Trójgarbne zalesione pasmo wznosi się na południowy zachód od Iwonicza-Zdroju. Wzniesienie widoczne ze wzgórz otaczających uzdrowisko. Wielka Góra posiada trzy wierzchołki: wschodni (681 m), środkowy (683 m) oraz zachodni (716 m).

 

Do Rymanowa-Zdroju (6km szlak zielony) –  Wiedzie przez urokliwe dolinki oraz wolne od zarośli łąki – „beskidzkie połoniny”. Szlak zaczynamy od Placu Dietla. Kierując się na południe, mijamy m.in. sanatorium „Stare łazienki” oraz centrum rozrywki „Krakowiak”.

 

Na “Żabią Górę – Szlak prowadzi przez Plac Dietla, Las Iwonicki zboczami g. Przedziwnej, później drogą gruntową między polami dociera na szczyt Żabiej Góry.

 

„Do cerkwi w Bałuciance” – Spacer zaczynamy w okolicach Placu Oczki przy CIT i kierujemy się w stronę kościoła parafialnego p.w. św Iwona.

 

Do „Lasu Grabińskiego” i kościoła w Iwoniczu – Ścieżka oznakowana biało-czerwonym kolorem im. Armii Krajowej prowadzi z Iwonicza Zdroju do Lasu Grabińskiego w Iwoniczu. Prowadzi do miejsca martyrologii. 24.07.1944 r oddział SS Galizien wykonał egzekucję na 72 osobach.

 

Do Kościółka w Klimkówce – Prowadzi do kościółka pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Klimkówce. Kościółek poświęcono 3 maja 1869 r. Nazwa wsi pochodzi od słowa „klękanie”, bowiem – jak głosi legenda – woły wyorały w tym miejscu krzyż i uklękły przed nim.

 

Przez „źródło Bełkotka” na „Przedziwną” – Szlak prowadzi doliną potoku Bełkotka do jego źródeł, następnie na g. Przedziwną (inaczej Łysówka), w przełęczy poniżej łączy się z zielono-białym szlakiem.

 

SZLAKI ROWEROWE

Tereny Iwonicza Zdroju i okolic stwarzają idealne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Wysoko położone nowo powstałe osiedla i przysiółki to nie lada gratka dla zwolenników rowerów górskich, ale nie tylko. Zważywszy na fakt, iż większość proponowanych poniżej tras przebiega po drogach asfaltowych, jak najbardziej wskazane są tutaj także rowery trekkingowe oraz crossowe.

Główną atrakcją tras rowerowych, są bez wątpienia wspaniałe walory krajobrazowe. Praktycznie z każdego miejsca roztaczają się fenomenalne panoramy na pasma Beskidu Niskiego, Bieszczadów, Doliny Krośnieńskiej, Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego, a przy dobrej widoczności nawet Tatr.

Ważnym elementem jest także czynnik poznawczy. Jazda rowerem po trasach tych pozwala odkryć przepiękne, tajemnicze i często zapomniane zakątki.

 

Czerwony szlak rowerowy „Między Zdrojami” – Trasa szlaku przebiega przez miejscowości Iwonicz Zdrój, Klimkówka, Pustki, Rymanów, Rymanów Zdrój, Królik Polski, Bałucianka, Przymiarki, Turkówka, Iwonicz Zdrój. Długość trasy 24 km. Trasa piękna widokowo, i atrakcyjna pod względem poznawczym. Wiedzie przez górzyste tereny Beskidu Niskiego. Na szlaku są dwa podjazdy, które mogą być kłopotliwe: w Bałuciance na szczyt Przymiarek (626m n.p.m) oraz w Iwoniczu Zdroju ulica Piwarskiego na Górę Borowinową.

 

Rymanów – Miasto leży przy trasie Krosno-Sanok, na południowym krańcu Beskidu Niskiego. Mimo ogromnych zniszczeń wojennych w miasteczku zachowało się kilka wartych obejrzenia zabytków: kościół parafialny z 1781 r. ze słynącym cudami obrazem Matki Bożej Bolesnej i nagrobkiem Sienieńskich z 1580 r., kamienice mieszczańskie przy wschodniej i północnej pierzei rynku z XIX w., ruiny synagogi z XVII w., kirkut z grobami rabina Friedmana i cadyków Menachema Mendla i Cwi Hirsza, dworek szlachecki z I połowy XIX w., kwatery Potockich i Skórskich na cmentarzu komunalnym.

 

Rymanów Zdrój – Uzdrowisko zostało założone przez Stanisława i Annę z Działyńskich Potockich w 1876 roku. Rymanów Zdrój jest, obok Rabki, największym w Polsce uzdrowiskiem dziecięcym. Wspaniały klimat, liczne i pięknie położone ścieżki spacerowe, ciekawa zabudowa, nadają uzdrowisku niepowtarzalny urok. W uzdrowisku warto zobaczyć: pijalnię wód mineralnych, (można skosztować Celestynki, Tytusa czy Klaudynki), wille z końca XIX wieku: „Lelewę”, „Pogoń”, „Marię”, kościół z 1910 roku, w którym znajdują się ciekawe witraże. (Obecnie rozbudowywany).

 

Bałucianka – Bałucianka jest małą wsią położoną na południowych stokach Kopy i Przymiarek. Obecnie wieś zamieszkuje 150 osób. W centrum znajduje się zabytkowa drewniana cerkiew p.w. Zaśnięcia Matki Bożej z XVIII wieku, rozbudowana w 1820 roku. Wewnątrz barokowy ikonostas, ołtarz główny z 1783 r. z obrazem Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Szlak rowerowy do Bałuciaki prowadzi od Iwonicza Zdroju przez Turkówkę następnie polną drogą przez Moczarze do centrum miejscowości.

 

Klimkówka – Miejscowość leży 2 km na wschód od Iwonicza Zdroju. We wsi warto zobaczyć drewniany kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła z 1854 r. W dolinie Świętokrzyskiego Potoku – drewniany kościół p.w. Znalezienia Krzyża Św. z 1868 r. Kościółek oraz bijące obok niego źródełko stanowią cel wielu pielgrzymek. W północnej części wsi, przy drodze Krosno-Sanok znajduje się zabytkowy park podworski z pięknym starodrzewem. Szlak rowerowy do Klimkówki prowadzi od centrum Iwonicza Zdroju w stronę budynku Urzędu Gminy, za którym skręcamy w ulice Piwarskiego gdzie czeka na nas podjazd na Górę Borowinową a później łagodny zjazd do miejscowości.

 

Park Etnograficzny w Sanoku – Park należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia). Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu.

 

Skansen Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce – W 1854 roku w Bóbrce powstał pierwszy na świecie ręcznie kopany szyb naftowy założony przez Ignacego Łukasiewicza. Obecnie znajduje się tu Muzeum – Skansen Przemysłu Naftowego im. I. Łukasiewicza, w którym można zobaczyć m.in.XIX – wieczne szyby wiertnicze, kuźnię kopalnianą, a także urządzenia i narzędzia wiertnicze. Budowę Skansenu – Muzeum rozpoczęto w 1961 roku. Lokalizacja nastąpiła na terenie czynnej do dziś kopalni ropy naftowej Bóbrka – położnej w pięknym lesie. Jest ona największą i jedną z niewielu placówek muzealnych tego typu. Znajduje się tu wiele zabytków z tamtych lat: urządzenia, budowle, narzędzia oraz czynne do dziś otwory ropne. Tu bowiem nafta zmieniła oblicze świata. Kopalnia Bóbrka położona jest około 10 km od Iwonicz Zdroju.

 

Pustelnia św. Jana z Dukli – Pustelnia św. Jana z Dukli znajduje się na wzgórzu Zaśpit (dawniej zwane Korodół) ok. 1,5 kilometra od miejscowości Trzciana, położonej przy drodze Dukla – Barwinek. Pustelnia założona została w 1769 roku, już po beatyfikacji bł. Jana.
Obecna kaplica, wzniesiona z początkiem XX-go wieku jest już trzecią w historii tego miejsca. Obok świątyni znajduje się drewniany dom rekolekcyjny, tzw. dom pustelnika oraz taras ze sztuczną grotą, mieszczącą źródełko, z którego czerpią wodę pielgrzymi. Na ścieżkach wokół świątyni rozmieszczono kapliczki Drogi Krzyżowej. Aby dojechać do Pustelni z Iwonicza Zdroju jedziemy przez Turkówke, Lubatowę, Jasionkę, gdzie przejeżdżamy obok Góry Cergowej, Dukle, następnie główną drogą Dukla – Barwinek dojeżdżamy do Trzciany gdzie jest dobrze oznakowany zjazd z głównej drogi do Pustelni. Jedziemy około 1,5 kilometra przez las do dużego parkingu, z którego około 300 metrów pieszo do kaplicy.

 

Dukla – Dukla to niewielka miejscowość położona w odległości około 20 km od Krosna i jednocześnie około 15 km od granicy ze Słowacją w Barwinku. Mimo niewielkich rozmiarów warto tutaj zatrzymać się na chwilkę. Już przy wjeździe (od strony Krosna) rzuca się w oczy zabytkowy Kościół OO. Bernardynów pod wezwaniem świętego Jana z Dukli. Został on wybudowany w latach 1761-1772. Warte zobaczenia są także niewielki rynek stanowiący centrum miasteczka, Kościół Farny pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny z XVIII wieku, pałac w Dukli w którym mieści się muzeum historyczne. To ostatnie posiada ekspozycje ściśle związane z II wojną światową i bitwom rozegranym w pobliżu miasteczka – szczególnie ciekawą może się okazać wystawa plenerowa ciężkiej broni artyleryjskiej.

 

Haczów – Wieś położona w dolinie Wisłoka, lokowana przez króla Kazimierza Wielkiego na prawie niemieckim. Większość mieszkańców stanowili przybysze z Niemiec i Śląska. Warto zobaczyć: Modrzewiowy kościółek z przełomu XIV i XV wieku, będący najstarszym, zachowanym zabytkiem drewnianego budownictwa sakralnego w Polsce, pozostałości zespołu dworskiego, oficynę dworska z końca XVIII wieku oraz kaplicę, obelisk ku czci poległych w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej.

 

Muzeum-Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej – Muzeum powstało w 1968 r. z inicjatywy Łemka Teodora Gocza, który w zabytkowej chacie urządził prywatną Izbę Pamiątek Kultury Łemkowskiej. Do dnia dzisiejszego w muzeum zgromadzono liczne pamiątki związane z historią Łemków, w tym zabudowania pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Są to chałupa mieszkalno-gospodarcza z 1860 r. z odtworzoną kancelarią pisarza wiejskiego, w budynku można zobaczyć ocalałe pamiątki sakralne: krzyże żeliwne, szaty liturgiczne, koniusznia (1923), chlewik (1934), dom-świetlica z pamiątkami, spichlerzyk, wiatrak z Wapiennego, kaplica, kuźnia cygańska przeniesiona z Olchowca w 1998 r., żuraw studzienny, kapliczka, pomniki ku czci ofiar Thalerhofu i obozu w Jaworznie.
Wewnątrz zabudowań gospodarczych zgromadzona jest bogata ekspozycja: narzędzi i sprzętów gospodarczych, mebli, wyrobów rzemiosła ludowego, sztuki ludowej i stroi. Natomiast w budynku koniuszni urządzona jest wystawa pamiątek z okresu I i II wojny św. – broń, mundury, sprzęt wojskowy. W świetlicy z pamiątkami prezentowana jest sztuka łemkowska.

 

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu – Widoczne z daleka ruiny zamku rycerskiego Kamieniec położone są na wzgórzu o wysokości 452 m o tej samej nazwie, górującym nad doliną Wisłoka. Zamek Kamieniecki leży dzisiaj na terenie przysiółków należących do Odrzykonia i Korczyny. Należy on najstarszych warowni na terenie Podkarpacia. Dzieje sporów jakie toczyły na zamku dwa zwaśnione rody, posłużyły Aleksandrowi Fredrze do napisania znanej komedii Zemsta. Pretekstem do sporu była – studnia! Znajdowała się ona na dziedzińcu zachodnim i zaopatrywała w wodę oba zamki. Następnie kłótnie objęły także kaplicę, mur graniczny a nawet pola uprawne.

 

Rezerwat skalny Prządki – Utworzony w lutym 1957. Jest to grupa skał piaskowcowych wyróżniających się charakterystycznymi formami, wytworzonymi wskutek erozji eolicznej”. Teren rezerwatu w całości leży w gminie Korczyna, na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna, tuż przy drodze Krosno-Rzeszów. Najwyżej położony punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m n.p.m. Rezerwat jest położony w obrębie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego i stanowi jedną z największych jego atrakcji. Rezerwat obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 m. Poszczególne grupy skalne znajdujące się tam są nazywane: „Prządka Matka”, „Prządka Baba”, „Herszt” i „Zbój Madej”.

 

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu – Siedzibą muzeum jest XVIII-wieczny, murowany dworek wraz z 3 hektarowym parkiem darowany poetce przez naród w 1903 roku z okazji 25-lecia pracy twórczej i użytkowany przez jej rodzinę do 1956 r. .Muzeum gromadzi autentyczne obiekty z zakresu literatury Pozytywizmu a także Romantyzmu i Młodej Polski – dzieła sztuki i dziedzin pokrewnych, historii, etnografii oraz niezbędne obiekty do wyposażenia pomieszczeń Dworku, w tym najcenniejsze to: rękopisy utworów Marii Konopnickiej wydane w 1881 pod wspólnym tytułem „Z przeszłości”, autografy i listy poetki, dyplomy, adresy hołdownicze oraz autografy i listy innych pisarzy polskich XIX i XX w. W zabytkowym parku o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych można zobaczyć bogatą roślinność, m.in. wartościowe okazy starodrzewu.

Regulamin Ośrodka Terapii Uzależnień Iwonicz Zdrój

§ 1.

Pokój udostępniany jest Uczestnikowi Terapii na okres obowiązywania Umowy o świadczenie usług terapeutycznych, w celu realizacji przedmiotu Umowy.

 

§ 2.

Uczestnik Terapii nie może przekazywać lub udostępniać pokoju innym osobom.

 

§ 3.

 1. W przypadku zastrzeżeń dotyczących jakości usług Uczestnik Terapii jest proszony o jak najszybsze zgłaszanie ich w recepcji, co umożliwia Ośrodkowi niezwłoczną reakcję.
 2. Ośrodek zapewnia:
  1. warunki realizacji przedmiotu Umowy,
  2. bezpieczeństwo pobytu,
  3. profesjonalną i uprzejmą obsługę,
  4. sprzątanie pokoju i wykonywanie niezbędnych prac w zakresie utrzymania porządku i higieny,
  5. sprawną pod względem technicznym infrastrukturę.

 

§ 4.

Na życzenie Uczestnika Terapii Ośrodek świadczy odpłatnie usługę przechowania pieniędzy i przedmiotów wartościowych w czasie jego pobytu w Ośrodku, na podstawie odrębnej umowy zawartej pomiędzy Stronami.

 

§ 5.

Ośrodek ponosi odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenie rzeczy wniesionych przez osoby korzystające z jego usług w zakresie określonym przepisami kodeksu cywilnego. Uczestnik Terapii powinien zawiadomić Spółkę o wystąpieniu szkody niezwłocznie po jej stwierdzeniu.

 

§ 6.

Odpowiedzialność Ośrodka z tytułu utraty lub uszkodzenia pieniędzy, papierów wartościowych, kosztowności albo przedmiotów mających wartość naukową lub artystyczną jest wyłączona, jeżeli przedmioty te nie zostaną oddane na przechowanie do depozytu bądź przechowanie, na zasadach określonych w odrębnej umowie zawartej pomiędzy Stronami.

 

§ 7.

 1. W pokojach Ośrodka obowiązuje zachowanie ciszy nocnej od godz. 22:00 do godz. 7:00 dnia następnego.
 2. Zachowanie Uczestnika Terapii nie powinno zakłócać spokojnego pobytu innych osób.

 

§ 8.

 1. Każdorazowo opuszczając pokój Uczestnik Terapii powinien sprawdzić zamknięcie drzwi i okien.
 2. Recepcja Ośrodka wydaje klucz na podstawie Umowy.
 3. Uczestnik Terapii ponosi odpowiedzialność materialną za wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zniszczenia przedmiotów wyposażenia i urządzeń technicznych Spółki, powstałe z przyczyn leżących po jego stronie.
 4. Ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe zabronione jest używanie w pokojach Ośrodka grzałek, żelazek elektrycznych i innych podobnych urządzeń nie stanowiących wyposażenia pokoju.

 

§ 9.

Przedmioty osobistego użytku, pozostawione w Ośrodku przez wyjeżdżającego Uczestnika Terapii w pokoju będą odesłane na wskazany przez niego adres. W przypadku nie otrzymania takiej dyspozycji Ośrodek przechowa te przedmioty przez trzy miesiące.