Leczenie alkoholizmu

Alkohol jest substancja chemiczną i przy intensywnym używaniu powoduje silny przymus picia alkoholu tzw. głód alkoholowy. Czasem przymusowi temu towarzyszą bardzo przykre objawy jak np.: lęk, drżenia, bóle, bezsenność, potliwość, uczucie ssania w żołądku, uogólnione napięcie fizyczne i psychiczne, niezdolność do koncentracji i wiele innych.

Alkohol przyzwyczaja do funkcjonowania w innym niż zazwyczaj stanie świadomości oraz odzwyczaja od życia “na trzeźwo”. Obie te przyczyny sprawiają, że uzależniony, pozbawiony na dłużej lub krócej alkoholu, zaczyna odczuwać dyskomfort. Spożywanie dużych ilości alkoholu przez alkoholika wywołane jest przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym i nie podlega jego woli.

 

Jakie są objawy alkoholizmu?

Aby stwierdzić uzależnienie od alkoholu muszą wystąpić minimum trzy z poniższych objawów:

 • Silna, natrętna potrzeba przyjmowania alkoholu.
 • Zaburzona umiejętność kontrolowania spożycia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia)
 • Symptom abstynencyjny (drżenia mięśniowe, bezsenność, nudności, nastrój drażliwy lub obniżony, wysuszenie śluzówek, nadciśnienie tętnicze, , lęk tachykardia, wymioty, biegunki, rozszerzenie źrenic, wzmożona potliwość, zaburzenia snu).
 • Picie alkoholu mimo oczywistej świadomości o jego szczególnej szkodliwości dla organizmu pijącego.
 • Zmieniona (zazwyczaj zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama porcja alkoholu nie przynosi spodziewanego skutku, potrzeba spożywania większych porcji alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu).
 • Coraz większe zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności i zainteresowań.
 • Ograniczenie repertuaru zachowań związanych z piciem alkoholu do 1-2 wzorców.

 

Czym jest głód alkoholowy?

Skąd bierze się ten przymus nazywany głodem alkoholowym? Otóż wytwarza się on przez miesiące i lata picia. Alkoholik uczy się, że na jego różne stany napięcia – przykre, ale i przyjemne – błyskawicznym lekarstwem jest picie. Efektowność picia polega właśnie na szybkim działaniu alkoholu.

Łaknienie daje o sobie znać wbrew woli alkoholika i nie można nad nim zawładnąć. Alkoholik może nie zamierzać pić, a głód i tak się pojawi. Wewnętrzne poirytowanie będzie narastać aż do nieodpartej chęci sięgnięcia po “kielicha”. Uczucia jakie składają się na to napięcie to:

 • Rozdrażnienie, poirytowanie, wściekłość, złość
 • Zazdrość i żal spowodowane widokiem innych osób pijących
 • Smutek, rozpacz
 • Lęk
 • Wstyd związany z własnym ograniczeniem, słabością do alkoholu
 • Poczucie winy, poczucie krzywdy, dojmujące niskie poczucie własnej wartości.

 

W czasie głodu uzależniony często staje się agresywny, rozpoczyna kłótnie, wnikliwie rozlicza bliskich z najdrobniejszych przewinień. odczuwalna złość łatwo przekształca się w agresywne postępowanie: rzucania przedmiotami, krzyki, ubliżanie, trzaskanie drzwiami, przemoc fizyczną.

Głód może też się wyrażać zamykaniem się w sobie, ucieczką w samotność, odseparowaniem się od domowników, bliskich, samotnym przebywaniu w zamkniętym pomieszczeniu, apatią.

Wyraźnym objawem jest wycofanie się z podjętego wcześniej leczenia czy uczestnictwa w mityngach, karmienie się przekonaniem, że mi to nie pomaga, jest nudne, sam sobie poradzę.

 

Leczenie alkoholizmu

Jesteśmy po to by pomóc. Nasi specjaliści wyleczyli dziesiątki osób, nauczyli ich żyć z głodem alkoholowym, odbudować poczucie własnej wartości i z powrotem funkcjonować w społeczeństwie. Pozwól nam sobie pomóc!