Leczenie uzależnienia od leków

Lekomania

Uzależnienie od substancji uspokajających, nasennych, przeciwbólowych lub innych, jest tak samo poważną chorobą jak alkoholizm czy narkomania. Lekomania jest często bagatelizowana ze względu na to, że nie uzależniony nie ma przecież do czynienia z narkotykami czy alkoholem.

Uzależniony od leków nie zażywa ich dla zabawy czy przyjemności, a jedynie dla poprawy zdrowia. Niestety, nie zmienia to faktu, że każdy środek który wpływa na zmianę samopoczucia może spowodować uzależnienie.

 

Współczesna cywilizacja zachęca do brania leków

W ostatnim czasie nastąpił znaczny wzrost produkcji i spożycia różnego rodzaju substancji. Wynika to z coraz większych możliwości medycyny i większego zapotrzebowania społeczeństwa na skuteczne poprawianie samopoczucia. Tempo współczesnego życia powoduje u wielu osób przemęczenie psychicznie i fizyczne. Coraz częściej poszukują one środków, które mogą przynieść ulgę i komfort psychiczny. Potrzeba używania tego rodzaju środków może wynikać z różnych przyczyn.

  • Osoby starsze chcą przedłużyć swoją sprawność i poszukują ulgi w licznych dolegliwościach.
  • Ludzie młodzi oczekują cudownego działania środka, jak z kolorowych reklam, które sugerują, że odpowiedni środek może odmienić ich życie. Chcą być sprawni, energiczni, spokojni i szczęśliwi. W efekcie często używają wielu środków jednocześnie.

 

Producenci odpowiadają na to zapotrzebowanie produkując i reklamując kolejne środki łagodzące różne dolegliwości fizyczne i psychiczne. Wiele osób sięga po środki zmniejszające napięcie wewnętrzne, stres, zdenerwowanie, ból, niepokój i zniechęcenie. Jednak ceną za dobre samopoczucie, mocny sen i spokój może być uzależnienie.

Przy dłuższym zażywaniu leków może wystąpić zarówno uzależnienie fizyczne jak i psychiczne. Substancja zażywana do tego stopnia wpływa na funkcjonowanie organizmu, że zmniejszenie dawki lub przerwanie zażywania może wywołać liczne dolegliwości fizyczne i psychiczne, zwane zespołem abstynencyjnym.

 

Lekomania i uzależnienie fizyczne

Uzależnienie od leków obejmuje w znacznym stopniu kilka grup leków, są to głównie:

  • środki nasenne,
  • uspokajające,
  • przeciwbólowe,
  • przeciwkaszlowe,
  • pobudzające,
  • przeczyszczające.

 

Ryzyko uzależnienia od leków występuje u osób, które z powodu różnych schorzeń takich jak: bezsenność, bóle głowy, nerwobóle, stany lęku i niepokoju, depresje, nerwice itd. musiały przyjmować leki wpływające na poprawę nastroju i samopoczucia.

 

Skutki uzależnienia od leków

Jedną z najistotniejszych cech zależności lekowej jest narastający przymus zażywania i trudności w funkcjonowaniu bez leków. Zmusza to osoby uzależnione do zdobywania pożądanego leku za wszelką cenę, często z niemałym wysiłkiem.

Lekomania powoduje szereg negatywnych zmian w funkcjonowaniu człowieka zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Powoduje stopniową degradację psychiczną, umysłową, zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu: kłopoty z pamięcią, koncentracją, myśleniem, uczeniem się. Osoba uzależniona coraz gorzej radzi sobie z trudnościami, codziennymi obowiązkami, własnymi emocjami.

 

Lekomania to uzależnienie takie samo jak alkoholizm!

Uzależnienie od leków uspokajających, nasennych, przeciwbólowych lub innych jest tak samo poważną chorobą jak uzależnienia od innych substancji zmieniających świadomość: alkoholu, narkotyków.

Osoba uzależniona zwykle nie jest w stanie sama przerwać brania ze względu na coraz większy przymus psychiczny zażycia leku oraz bardzo dotkliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia objawy abstynencyjne. W takim przypadku detoksykacja, czyli odtrucie powinno zawsze przebiegać pod opieką lekarza.

Osoba uzależniona oprócz odstawienia leków powinna korzystać z terapii uzależnienia gdyż jedynie kompleksowe leczenie, zarówno ciała jak i psychiki, gwarantuje powrót do całkowitej sprawności i trwałą trzeźwość.

 

Jeśli uważasz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Rozmowa nic nie kosztuje a może pomóc!