Uzależnienie od dopalaczy

Wśród środków zaburzających świadomość, których przyjmowanie może spowodować uzależnienie, coraz bardziej popularne stają się dopalacze. W gruncie rzeczy nie różnią się one niczym od narkotyków pod względem szkodliwości, nie są jedynie wpisane na listę substancji kontrolowanych w ramach Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Uzależnienie od dopalaczy jest chorobą, taką samą jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. W okresie rozwoju uzależnienia rozwijają się również psychologiczne mechanizmy uzależnienia, które nie dają dostrzec postępującej choroby.

Objawy uzależnienia od dopalaczy

Osoba zażywająca nie widzi negatywnych skutków następujących z brania, nieraz ignoruje skutki psychiczne, w tym uzależnienie, koncentrując się na zaburzeniach fizycznych. To, w powiązaniu z brakiem solidnej wiedzy na temat dopalaczy sprawia, że coraz więcej ludzi się od tych substancji uzależnia. Przyczynia się to do tego, że coraz więcej osób uzależnionych od dopalaczy trafia do placówek trudniących się leczeniem uzależnień. Potrzebują one takiej samej pomocy i leczenia jak narkomani czy alkoholicy.

Jak leczy się uzależnienie od dopalaczy?

Pierwszym krokiem, aby możliwe było leczenie dopalacze muszą być odstawione całkowicie oraz niezbędne jest uzmysłowienie sobie problemu związanego z ich zażywaniem. Oznacza to brak jakichkolwiek okresów przejściowych związanych ze zmniejszeniem ich dawek. Często specjaliści od uzależnień mówią, że jeśli sam uzależniony nie uświadomi sobie tego, że dopalacze są szkodliwe nie tylko dla niego, ale też dla jego otoczenia, nie będzie możliwe rozpoczęcie efektywnej terapii. Aby rozpocząć detoksykację, należy udać się w tym celu do szpitala lub specjalizującego się w tym ośrodka. Najlepsze skutki dają programy terapeutyczne realizowane stacjonarnie, ponieważ wtedy można osiągnąć najbardziej intensywną psychoterapię i zawsze w pobliżu znajdują się lekarze i opiekunowie gotowi do pomocy. Przeważnie prowadzone jest leczenie zarówno indywidualne, jak i grupowe i wymaga się współpracy od osoby uzależnionej. Terapia czasem trwa przez lata, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Zadzwoń!
Mapa dojazdu